Ayı Saldırısında Kovanları Parçalanan Arıcıları Bu kez de Dolu vurdu

Özvatan İlçesinde geçtiğimiz günlerde ayı saldırısı sonucu 50 bin TL’lik zarara uğrayan arıcılar, dolu yağışı sonrası ikinci kez felaketi yaşadı

Ayı Saldırısında Kovanları Parçalanan Arıcıları Bu kez de Dolu vurdu
04 Temmuz 2019 - 17:41

Özvatan İlçesinde geçtiğimiz günlerde ayı saldırısı sonucu 50 bin TL’lik zarara uğrayan arıcılar, dolu yağışı sonrası ikinci kez felaketi yaşadı.

İlçenin en önemli gelir kaynakları arasında yer alan arılar, yaşanan bu felaket sonrası petek yapamaz hale geldi. Geçtiğimiz günlerde de ayı saldırısı sonucu 30 kovan parçalanmış ve arıcılar 50 bin TL zarara uğramıştı. İkinci felaketi yaşayan Tarımsal Kredi Kooperatifi üyeleri, Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinden izin alarak ilçeye 15 kilometre uzaklıkta bulunan Akdağ’ın eteklerindeki Ormanlık alana arı kovanlarını taşımaya başladı.

 “FLORA BOZULDU, ORMANLIK ALANA ÇEKİLME MECBURİYETİNDE KALDIK”

İlçede 12 kilometrelik alana ceviz büyüklüğündeki yağan dolu sonrası arıların faydalandığı floranın bozulduğunu belirten Özvatan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Adnal Ünal, dolunun uğramadığı ormanlık alana çekilme mecburiyetinde kaldıklarını söyledi.

Ünal, yaptığı açıklamada “Çiftçilerimizin mağdur olduğu gibi arıcılarımızda mağdur oldu. Flora dediğimiz otlarının tepelerini dolu, kırptı. Büyük zarara uğradı. Arıcılarımız kredi ile çalışıyor, bazı imkansızlıklar var. Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyeleri de bu konuda mağdur oldu. Kendi ve kooperatifmizin imkanları ile yukarıda dolunun uğramadığı ormanlık alana çekileceğiz. 1000’e yakın kovanı iki bölüm halinde arılarımızı yerleştiriyoruz. Ormanlık alanın florasından faydalanmaya çalışıyoruz.

Tabiki bu bizim için büyük külfettir. Maddi, manevi zararları olmuştur. Doğal afettir ama bu imkansızlardan çıkma arayışındayız.” Dedi.

“ARILARIMIZ TAŞIMADAN HUZURSUZ”

Taşıma öncesi yapılan hazırlıklar hakkında bilgiler veren Ünal, “Kovanlarımızı hazırlıyoruz. Arazi engebeli olduğu için kovanların portatif bölümlerini iplerle bağlıyoruz. Arılar akşam yuvalarına girdiği zaman araçlarla yer değişikliği yapacağız. Orada çalışmalarına devam edeceğiz. Arılar bu taşınmadan dolayı bir huzursuzluk duyuyor. Bu hem bizim hem de arılarımızın aleyhine bir durum. Çalışma sistemini bozuyoruz. Yeni bir çalışma sistemi kuracak. Rotası değişecek, alanı değişecek. Yeniden yerler arayacak. Biz oraya adapta olacağız. İlçe merkezine uzak bir alan. Haliyle taşıma, konaklama bunlar bize zor olacak.

Verimin düşmesini beklemiyoruz. Verim düşer ise daha da zararlı çıkabiliriz. Burada ki zararlarımız daha fazla oldu. Arılarımız geriledi, petek yapamaz duruma düştü. Floradan hiçbir şey getiremedi. Nektar, polen gelmez oldu. Onun için mecbur kaldık gidiyoruz.” diye konuştu.

Arıcılar, zorunlu göç için gündüz saatlerinde kovanlarını hazırladı. Portatif kovanlar iplerle bağlandı. Akşam saatlerinde arıların yuvalarına dönmesiyle birlikte hummalı bir çalışmanın içerisine giren arıcılar, gecenin karanlığında el fenerlerinin yardımıyla kovanları araçlara yükleyerek taşımaya başladı.