Aynı kişiyi 1 ayda 5 kez kene ısırdı

Kayseri’nin Özvatan İlçesinde ikamet eden ve geçimine kendine ait 18 büyükbaş hayvana bakarak sağlayan 3 çocuk babası Turan Arga’yı son bir ayın içerisinde sol kol, sağ bacak, boyun ve sağ kolundan ol

Aynı kişiyi 1 ayda 5 kez kene ısırdı
03 Temmuz 2019 - 12:16

Kayseri’nin Özvatan İlçesinde ikamet eden ve geçimine kendine ait 18 büyükbaş hayvana bakarak sağlayan 3 çocuk babası Turan Arga’yı son bir ayın içerisinde sol kol, sağ bacak, boyun ve sağ kolundan olmak üzere 5 kez kene ısırdı.

Hayvanlarını otlattığı sırada vücudundaki keneleri fark eden Arga, her defasında Özvatan Entegre Devlet Hastanesi Acil Servisine gitti. Vücudundaki kene çıkarıldıktan sonra 3 günde bir kan tahlili yaptıran Arga'da, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) virüsüne rastlanmadı.  

Kene mağduru Turan Arga yaptığı açıklamada, “Yaklaşık 10 senedir hayvancılık yapmaktayım. Hayvanları otlatırken, kene ısırıyor. Her defasında hastanede çıkarttırıyorum. Yaklaşık 3 günde bir kan alıyorlar. Tahlil yapıyorlar. Ramazan Ayının ilk gününden bu yana 5’nci kez kene ısırması oldu. Özvatan’da kenelerden tehlikeli olanı var diyorlar. İlçemizde şu ana kadar bir tehlikeli vaka yaşandı, 1 kişi yaşamını yitirdi. “ diye konuştu.

“DOKTORLAR BENİ GÖRDÜĞÜNDE YİNE Mİ KENE DİYE SORUYORLAR”

Doktorların kendini hastanede gördüklerinde “Yine mi kene ısırdı” dediklerini belirten Arga, “Alışkanlık yaptı. Ailem geçen yılkı ölüm olayından dolayı beni kene ısırmasından dolayı korkuyorlar. Bizim ekmek paramız olduğu için hayvanları mutlaka otlatmak zorundayım. Dışarı çıkarmadığım zaman süt verimleri düşüyor, maddi zarar yaşıyorum. Keneden korksam da mutlaka çıkarmak zorundayım. “ dedi.

“KENE VAKALARI BU BÖLGEDE YAYGIN”

2019 yılı İlkbahar mevsimiyle birlikte kene vakalarında artış yaşandığı ifade eden Özvatan Entegre Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde Hemşire olarak çalışan Memduh Karaevli,  “Toplamda 300 kişi, kene ısırmasından dolayı hastanemize müracaat etti. Keneleri çıkartarak müdahalelerini yaptık. İçlerinden 5 tanesi riskli olarak görüldü. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Hastalığına karşı Şehir Hastanesine doktorlarımız tarafından sevki sağlandı. Özellik küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık ile uğraşan kişilerde kene ısırmaları yaygın olarak görüldüğü tespit edildi.. Kene vakaları bu bölgede yaygın. Özellikle Büyük Toraman ve Özvatan içerisinde iki vatandaşımızı kene ısırmasından dolayı kaybettik. Bölge olarak gerekli çalışmaları yapıyoruz. Vatandaşlarımız kene var mı yok mu diye her gün vücut taramalarını yapsınlar. Gördükleri anda hemen keneyi çıkartıp, hastanemize müracaat etsinler. Gerekli kan testlerini yapıyoruz. Genellikle arazide oluyor. Dikkat etmek gerekiyor. “