ERSOY : DEVLET YATIRIMLARINI KAYSERİ'YE GETİRMEK BOYNUMUZUN BORCUDUR

TBMM’de 2019 Yılı Bütçe Görüşmelerinde söz alan MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, Kayseri’nin bütün sorunlarını tek tek sıralayarak devletten yatırım çağrısı beklendiğinin altını çizdi

ERSOY : DEVLET YATIRIMLARINI KAYSERİ'YE GETİRMEK BOYNUMUZUN BORCUDUR
19 Aralık 2018 - 00:49

TBMM’de 2019 Yılı Bütçe Görüşmelerinde söz alan MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, Kayseri’nin bütün sorunlarını tek tek sıralayarak devletten yatırım çağrısı beklendiğinin altını çizdi. Kayseri’nin hakkı olan yatırımları alamadığını belirten Ersoy, “Artık Kayseri’ye birşeylerin yapılmasının zamanı geldi, geçiyor. Adeta Adımız Başımıza bela oluyor” dedi. Ersoy, ‘Bizler artık Kayseri işini bilir’ değil, ‘Kayserili Devletin desteğini heba etmez’ demek istiyoruz. İfadelerini kullandı.

MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, 2019 Yılı bütçe görüşmelerinde söz alarak Mecliste Kayseri’nin sorunlarını dile getirdi. Milletvekillerine çağrıda bulunan Ersoy, Kayseri’ye devlet yatırımlarının beklendiğine vurgu yaptı.

Ersoy, konuşmasında şunları söyledi:

“Seçim bölgem olan ekmeğini yediğim, suyunu içtiğim, uğruna mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğim Kayseri’mizin durumuyla alakalı bazı konuları Yüce Meclisimize ve Yürütmenin kıymetli temsilcilerine arz etmek istiyorum.

Kayseri’nin gelecek 50 yılda yaşanılabilir güzellikte bir şehir olarak vatandaşlarımıza hizmet verebilmesi için kalıcı ve önemli projelerin hayata geçirilmesi gerekmektedir.”

“YILLARDIR ‘KAYSERİLİ İŞİNİ BİLİR’ MANTIĞIYLA SIRTIMIZ SIVAZLANIYOR”

‘Kayserili işini bilir’ mantığıyla Yıllardır sırtımızın sıvazlandığını belirten Milletvekili Baki Ersoy, “Bugüne kadar onlarca Milletvekili, Bakan, Başbakan ve Cumhurbaşkanı çıkarmış Kayseri, ne yazık ki yeterli devlet yatırımlarından hakkıyla pay alamıyor. Öyle zannediyorum ki Artık Kayseri’ye birşeylerin yapılmasının zamanı geldi ve geçiyor. Adeta Adımız başımıza bela oluyor. ‘Kayserili işini bilir’, ‘Kendi göbeğini kendi keser’ gibi söylemlerden dolayı hakkımız olan yatırımları maalesef alamıyoruz.” dedi.

“KAYSERİLİ İŞ ADAMLARI DÜNYAYA MEYDAN OKUMAKTADIR”

Kayserililerin özelliklerini ard ardına sıralayan Ersoy, bunu örneklerle açıkladı. Ersoy, “Kayserili Özgüven sahibidir. Kayserili hiçbir şeyden yılmaz. Kayserili yiğittir, merttir. Kayserili çalışkandır, dürüsttür, iddialıdır. Kayserili vizyon sahibidir. Kayserili az ile yetinmez, iddiasız olmaz, olamaz. Onun için birçok büyük iş adamı Kayseri’den çıkmış ve Dünyaya meydan okumaktadır. Kayserili hayırseverdir. Kayserili vatanseverdir. Vatanı için hiçbir fedakarlıktan kaçınmaz. Tarih bunun örnekleriyle doludur. 1915 de Kayseri Lisesi son sınıf öğrencileri, Çanakkale’de vatanı için şehit olmuş, o yıl okul mezun verememiştir.  Fakat gelin görün ki Kayseri Lisesinden mezun olan nice siyasiler Kayseri’ye gözle görülür devlet yatırımları yapamamıştır.” İfadelerini kullandı.

“KAYSERİLİ DEVLETİN DESTEĞİNİ HEBA ETMEZ”

Kayseri’ye devletin vereceği destek ile büyük işler başaracağını belirten Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü.

“Bizler artık Kayserili işini bilir değil ‘Kayserili Devletin desteğini heba etmez’ demek istiyoruz. Kayserili devletimizin vereceği ufak bir morali dahi üretime yansıtacak, hakkını verecektir. Eğitimden kültüre, sağlıktan spora, Tarımdan Turizme, Sanayiiden Ulaşıma kadar Kayseri’nin bir çok alanda yatırıma ve devlet desteğine ihtiyacı vardır. 6 bin yıl önceye dayanan ilk ticari belgelerin gün ışığına çıkarıldığı Kültepe Kayseri’de dir. Yine İncesu İlçesinde Kara Mustafa Paşa, Bünyan İlçesinde ise Sultan Hanı ve Karatay Kervansarayları İpek yolu üzerindeki dinlenme mekanlarıydı. 13 Y.Y. da Selçuklu İmparatorluğu döneminde Pınarbaşı’nın Yabanlı Pazarı Pazarörende kurulmuştur. Fakat Kayseri Ticarette ve Sanayide hak ettiği yerde değildir. Adı çıkmış Kayserili işini bilir diye. Kayserili kendi işini çok iyi bilir doğrudur. Ama bugün geldiğimiz noktada birçok ilin ihracat rakamlarının altındayız. Kayseri’nin 2. Bölgede teşvik alması bizi olumsuz etkilemektedir. Yeni teşvik bölgelerine sanayi yatırımı yapmak isteyen yatırımcıların başka bölgelere yatırımlarını kaydırması Kayserili olarak bizleri düşündürüyor. Kayseri Pastırma, Sucuk, Mantı ve Yağlaması ile ün salmıştır. Ama maalesef Sucuk satış rakamlarında da dahi şehrimiz neredeyse Afyon Karahisar’ın gerisinde kalmak üzeredir. Kayseri Erciyes Dağı gibi büyük bir nimete sahip iken buradaki tüm tesisler ve yatırımlar belediye imkanlarıyla yapılmıştır. Oysa Erzurum Palandöken Dağına yapılan tüm tesisler gerekli devlet yatırımlarını almıştır. Elbette Erzurum’a da yapılsın devlet yatırımları. Ancak aynı durum Kadir Has Şehir Stadyumunda da geçerlidir. Zira herkesin bildiği üzere Kayseri spor dünyasına ismini kendi stadını kendi yapan şehir olarak yazdırmıştır. Kayseri’nin ilçelerinin kalkınmada öncelikle ilçelerin arasına alınması kaçınılmaz  bir durumdadır. “ diye konuştu.

“İLÇELERİMİZDE DEVLET YATIRIMLARININ YOKLUĞU HİSSEDİLMEKTEDİR”

Konuşmasında Kayseri’nin ilçelerine de vurgu yapan Milletvekili Ersoy, Devlet yatırımlarının yokluğunun bütün ilçelerde hissedildiğini söyledi. Ersoy, “ İlçelerimizde gözle görülür bir durumda gelişme olmamıştır. Kayseri’de üç değişik manzara göze çarpmaktadır. Birincisi şehir merkezi, ikincisi kenar semtler, üçüncüsü ise ilçelerimizdir. Kalkınmanın Sarız’dan başlaması gerekirken sadece Sarız değil, Cenneti mekan Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in ata toprağı Pınarbaşı, Tomarza ve Develide de devlet yatırımlarından mahrum kalmıştır. Türkiye’de Tarım ve Hayvancılık alanında 42 ilde İPAK Tarımsal Kalkınma fonları kullanılırken maalesef Kayseri bu iller arasında yer almamaktadır. Yahyalı’da dünyanın en büyük şelalerinden birisi olan Kapuzbaşı Takım Şelaleleri bugün turizme açık değilse bu devlet yatırımlarının buraya yapılmamasındandır. Kapadokya’da turizm patlaması yaşanırken hemen yanı başındaki Yeşilhisar’da bulunan tarihi doku bugüne kadar göz ardı edilmiştir. Bununla birlikte yine Yeşilhisar Kayısısı devlet teşviki olmadığından hak ettiği yerde değildir. İncesu’nun üzümünden Özvatan’ın balına kadar Kayseri’nin devlet yatırımlarına ihtiyacı vardır. Bünyan’ın halısından Sarıoğlan’ın Şahruk Köprüsüne kadar devlet yatırımları beklenmektedir. Felahiye’den Akkışla’ya Melikgazi’den Talas’a Kocasinan’dan Hacılar’a kadar devlet yatırımlarının yokluğu tüm ilçelerimizde hissedilmektedir. “ dedi.

“PROJELER VE İHALELER BEKLEMEKTEDİR”

Milletvekili Baki Ersoy, Kayseri’de bekleyen projeleri de sıralayarak devletten umut ışığı beklendiğini belirtti. Ersoy, “2011 yılından bugüne kadar Kayserimizde Yüksek Hızlı Tren Projesi hala beklemektedir. Havaalanı Apron Genişletme Projesi, 4 buçuk yıl önce projelendirilmesine rağmen hala beklemektedir. Başka şehirlerde metro çalışmaları devam ederken, maalesef bırakın bunları 3-5 kilometrelik Şehir Hastanesi Hafif Raylı Sistem Hattı uzun zamandır ihale beklemektedir. Kayseri’de işçiye, memura, çiftçiye, emekliye, esnafa, işsize, yoksula, dar ve sabit gelirlilere bir umut mutlaka olmalıdır. Müteşebbise, sanayiciye umut olmalıdır. Yatırıma, üretime bir umut olmalıdır. Biz Kayserililer umutlarımızı cesaretimize bağlar ve devletimizin en ufak teşviklerinde ve yatırımlarında İş Adamları olarak gereğini yaparız.

Bakın Mobilya’da yüzde 8’e çekilen KDV oranı ile Mobilyanın Başkenti olan Kayserimizde satışlarımızda Yüzde 30 artış olmuştur. Bu uygulamanın kalıcı bir hale getirilip Mobilyada ham madde KDV oranlarında da düzenleme yapılması gerekmektedir. Milliyetçi Hareket Partisi olarak samimi beklentimiz Kayserili hemşehrilerimizin mutlu, huzurlu ve gelecekten daha umutlu olduğu devleti, ülkesi ve milletiyle bir ve bütün olduğu bir Türkiye’yi birlikte inşa etmektir. “ diye konuştu.