KAYSERİ'DE BEYAZ ESARET

Kayseri’de şiddetli fırtına, yağmur ve kar yağışı etkili oldu

KAYSERİ'DE BEYAZ ESARET
16 Ocak 2019 - 15:18

Kayseri’de şiddetli fırtına, yağmur ve kar yağışı etkili oldu. Kent beyaza büründü. Olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime 1 gün ara verildi. Beyaz örtü nedeniyle ulaşım güçlükle sağlanırken, 191 mahalle yolu ulaşıma kapandı.

Kayseri dün öğle saatlerinden etkili olan ve akşam saatlerinde hızını artıran fırtına nedeniyle felaketi yaşadı. Yıkım en etkili olduğu yer Talas İlçesi’ydi. Fırtına çatıları, işyerleri camlarını, elektrik direklerini, minareleri uçurdu.

FIRTINANIN HIZI 119 KM’YE KADAR ÇIKTI

Erciyes Üniversitesi civarında fırtınanın hızı 119,2 kilometre olarak ölçüldü. Fırtına nedeniyle Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Teşkilatına 791 ihbar geldi. Bazıları mükerrer olan 791 olay bir gecede İtfaiye ekiplerinin yoğun bir şekilde çalışmasıyla değerlendirildi ve 98 olaya müdahale edildi.

İtfaiye ekipleri, fırtınanın etkili olduğu birkaç saat içinde 14 yangın, 79 kurtarma, 2 su baskını ve 3 trafik kazası olayına müdahalede bulundu.  

Fırtına sonrası yağmur başladı. Gece saatlerinde ise kar yağışı etkili olmaya başladı. Kent beyaz örtüyle kaplandı.

Sabah sıcak yataklarından kalkan vatandaşlar işe gitmek için çıktığı yolda, beyaz örtü nedeniyle zor anlar yaşadı.

Okulların tatil olması nedeniyle birçok öğrenci karın keyfini çıkardı. Aileleriyle birlikte kar topu oynayan minikler, kardan adam yapmayı da ihmal etmedi.

Belediye ekiplerini hummalı bir çalışma aldı. Kar temizleme araçları karlı yolları açmak için aralıksız çalışmalarını sürdürdü.

Melikgazi Belediyesi ekipleri ana cadde, otobüs ve hastane güzergahları ile eğimli yollar başta olmak üzere kesintisiz ulaşım için 3 vardiya halinde 182 araç ve 282 çalışan ile karla mücadele çalışmalarını sürdürdü.

Vatandaşların kar yağışı sebebi ile taleplerini 0530 253 91 91 WhatsApp hattı ve 252 1333 nolu MİMER hattına iletebilecekleri belirtildi.

191 MAHALLE YOLU ULAŞIMA KAPANDI

Beyaz esaret nedeniyle Akkışla'da 6, Bünyan'da 17, Develi'de 25, Felahiye'de 4, İncesu'da 2, Kocasinan'da 2, Özvatan'da 3, Pınarbaşı'da 60, Sarıoğlan'da 15, Sarız'da 25, Tomarza'da 28, Yahyalı'da 3 ve Yeşilhisar'da 1 mahalle yolu olmak üzere toplam 191 Mahalle yolu ise ulaşıma kapandı.

ERCİYES’TESİSLER VE PİSTLER HİZMET VERMİYOR

Türkiye’nin en önemli kış turizm merkezi olan Erciyes’te hava muhalefetinden dolayı tesisler ve pistler hizmet veremedi.

BÜNYAN'DA OTOBÜS SEFERLERİ DURDURULDU

Olumsuz hava koşulları nedeniyle Kayseri’ye yolcu taşıyan otobüs seferleri durduruldu. Açıklama Bünyan Kaymakamlığından geldi. Kara yolları ekiplerinin yoğun şekilde çalıştığı ancak aşırı kar yağışı ve tipi nedeniyle yolların açık tutulmakta zorlanıldığı belirtildi. Olası bir kazaya yol açılmaması için tedbir amacıyla otobüs ve dolmuş seferlerinin geçici olarak durdurulduğu kaydedildi.

Öte yandan vatandaşlar kar, don ve buzlanmaya karşı tebdirli olmaları konusunda uyarıldı.