Nakliyecilerden 'dijital takograf' tepkisi!

Türkiye’nin bir çok şehrinde nakliyeciler, TIR ve kamyonlarla yol kapatarak "dijital takograf" uygulamasına tepki gösterdi

Nakliyecilerden 'dijital takograf' tepkisi!
03 Ocak 2020 - 14:20
Türkiye’nin bir çok şehrinde nakliyeciler, TIR ve kamyonlarla yol kapatarak "dijital takograf" uygulamasına tepki gösterdi.

Konya’da Yol kapatmak isteyen nakliyecilere polis müdahale etti

Konya'da, bir grup nakliyeci, taşımacılık sistemindeki bazı uygulamaları protesto amacıyla yol kapatma eylemi yaptı. 

Kamyon Garajı'nda toplanan nakliyeciler, yeterli park alanlarının bulunmaması, zorunlu hale getirilen dijital takograf uygulaması, nakliye fiyatlarının belirlenmesi ve yük bildirimleri konusundaki sorunların giderilmesini istedi. Bildiri okuyan grubun dağılmaması üzerine polis ekipleri, kalabalığı uyardı.Daha sonra Yeni İstanbul Caddesi'ne yürüyen ve yolu kapatmak isteyen grup üyelerine polis, TOMA ve biber gazı ile müdahale etti. Olay yerine gelen Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, nakliyecilerle bir süre konuştu.Bunun üzerine sakinleşen grup dağıldı.

İstanbul’da Nakliyeciler, taşımacılıktaki uygulamaları protesto etti

Bir grup nakliyeci, taşımacılık sistemine getirilen bazı uygulamaları protesto etmek amacıyla TEM Otoyolu'nun Tuzla-Orhanlı mevkisi Ankara istikametini kısa süreli trafiğe kapattı.TEM Otoyolu Tuzla-Orhanlı mevkisinde bir araya gelen nakliyeciler, kontak kapattı. Çeşitli sloganlar atan ve yolu bir süre trafiğe kapatan nakliyeciler ile polis ekipleri arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Nakliyeciler, gazetecilere yaptıkları açıklamada, dijital takograf uygulamasının kendilerini çalışamaz hale getireceğini savunarak, sorunun giderilmesi için yetkililerden talepte bulundu.Nakliyeciler, açıklamanın ardından dağıldı.

Kırıkkale'de nakliyeciler, dijital takoğraf uygulamasını protesto etti.

Araç sürücüleri, Kırıkkale-Kayseri kara yolunu, Bağdat Köprüsü mevkisinde trafiğe kapattı.Olay yerine gelen İl Emniyet Müdürü Yardımcısı Hacı Ömer Aktürk'ün uyarısı üzerine sürücüler eylemi sonlandırdı.Kırıkkale Kamyoncular Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Özkılıç, gazetecilere yaptığı açıklamada, dijital takoğrafın, 4,5 saatte 45 dakika dinlenmeyi öngördüğünü söyledi.Saat dolduğunda park alanlarında yer bulamadıklarını öne süren Özkılıç, "Yükü 7 saatte götüremeyeceğim. Bizim sıkıntımız bu. Bir de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının sistemine, yükün ne olduğunu, kaç lira olduğunu, nereye götürdüğümü ve nereden aldığımı yüklemem gerekiyor. Bunu yapacak kaç sürücü var?" diye konuştu.

Nevşehir'de nakliyeciler kara yolunu trafiğe kapattı

Nevşehir'de de nakliyeciler, dijital takoğraf uygulamasını protesto etti.Araç sürücüleri, Nevşehir-Acıgöl kara yolunu, Terminal Kavşağı mevkisinde trafiğe kapattı.Olay yerine gelen İl Emniyet Müdürü  Mehmet Artunay'ın uyarısı üzerine sürücüler eylemi sonlandırdı.Eyleme katılan nakliyeciler adına gazetecilere açıklamada bulunan Mehmet Öğütlü, getirilen yeni dijital sistemi kullanmakta zorlandıklarını, bu nedenle ceza ile karşılaştıklarını öne sürdü. Öğütlü, "Yeni çıkan yasaya göre çıkış yaptığım yükleri dijital sistem üzerinden Karayolları Genel Müdürlüğüne bildirmemiz gerekiyor. Dün bu sistem kilitlendi ve yük bildirimi yapmadan yola çıktığımız için ceza kesildi. Bildirim işlemi ise internetli sistemden anlamayanlar için yapılması mümkün olmayan bir uygulama. Bu sorunlarımıza çare bekliyoruz." dedi.

Karaman'da nakliyecilerden dijital takograf protestosu

Karaman Organize Sanayi Bölgesi dışında toplanan kamyon sürücüleri, taşımacılık sistemindeki dijital takograf uygulamasına tepki göstermek için çevre yolunda tur attı.Karaman Lojistik Kooperatifi Başkanı Fatih Doğan, Bölge Trafik önünde yaptığı açıklamada, ülke genelinde kamyoncuların eylem yaptığını söyledi.Dijital takograf istemediklerini ifade eden Doğan, "Dijital takograf uygulamasında henüz sistem oturmamış. Sistem yok ama trafik polisleri bize ceza kesiyorlar.Süre ihlalinden dolayı Karaman girişinde 15 üyemize ceza yazıldı. Bizler dijital takografa hayır diyoruz." dedi.