ÖZVATAN ÇÖMLEK PEYNİRİ MARKA OLDU

https://youtu

ÖZVATAN ÇÖMLEK PEYNİRİ MARKA OLDU
12 Ekim 2018 - 17:06
https://youtu.be/j3Yl_w2MQSY

Özvatan Belediyesi, çömlek peynirinde de marka haline geliyor. Başkan Halit Demir, çömlek peynirinin belediye olarak patentini aldıklarını belirterek, “İlçemizin tanıtımına katkı sağlamak için bu işi profesyonel halde yapıyoruz. İlçemize özgü bir maya kullanarak peynirlerimizi çömleklere basarak hazırlıyoruz. Yakında Kayseri’de bir satış ofisi açarak ürünlerimizi vatandaşın beğenisine sunacağız” dedi.

Kayseri’nin Özvatan İlçesi’nde yapılan çömlek peyniri belediye tarafından hazırlanıyor. Sabahın erken saatlerinde gelen kilolarca sütler, belediye çalışanları tarafından ilk olarak pişiriliyor. Daha sonra ilçede küçüklüğünden bu yana peynir yapımında ustalaşan Ayşe Kaynar tarafından özel olarak hazırlanan maya ile peynir yapılıyor. Daha sonra mengeneye alınan kilolarca peynir burada dengelemeye konuluyor. Tuzlama ve çörek otu atılmasının ardından yoğurulan peynirler çömleklere basılıyor. Çömleklere peynirin konulması da ayrı bir ustalık istiyor. Özenle yerleştirilen peynirler aralarında hava kalmayacak şekilde çömleklere dolduruluyor. Daha sonra ağzı kapatılarak kumların arasına yerleştiriliyor. Bir hafta süreyle peynirler kontrolden geçirilerek en üst bölümü değiştiriliyor.Çömlek peyniri yapımı hakkında açıklamalarda bulunan Özvatan Belediye Başkanı Halit Demir, “ Yufka, salça ve çömlek peyniri yapımımızda özellikler var. Peynirlerimizi püf noktalarını bilen Ayşe Halamıza yaptırıyoruz. Bu işin çınarı olduğu için yer yer yardım alıyoruz. “ dedi.

PEYNİR YAPIMINDA KULLANILAN MAYA ÖZVATAN’A HASTIR

Başkan Demir, peynir yapımında kullanılan mayanın ayrı bir özelliği olduğunu ifade ederek, “ Biz hazır maya kullanmıyoruz. Özellikle kendi yaptığımız mayayı kullanıyoruz. Bunun içerisinde de 40’a yakın araziden toplanan otlar, doğal ürünler yer alıyor. Mayalama aşamasından sonra peynirimiz olmuştur. Mengede denge verilen peynir 24 saat durmasının ardından tuz ve çörek otuyla birlikte çömleklerimize basılıyor. “ diye konuştu.BAL VE ÇÖMLEK PEYNİRİMİZE PATENT ALDIK

Özvatan’a has yufka, salça, girebolu, çömlek peyniri, turşunun ayrı bir özelliği olduğunu söyleyen Başkan Halit Demir, “ Belediye olarak vatandaşımızın evinde yaptığı şekliyle değil, daha profesyonelce yapalım istedik. Özvatanımızın tanıtımına katkı sağlasın hem de gelir kapısı olsun, istihdam sahaları açılsın düşüncesiyle Tarım İlçe Müdürlüğümüz, ORAN Kalkınma Ajansı, Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, ortaklaşa kurulan mevcut bir birliğimiz var. O birlik vasıtasıyla faaliyete girecek olan Bal ve çömlek peynirimize patent aldık. Önemli bir aşamaydı. İlçemize hayırlı olsun. İsim almak önemli. İsim olmaz ise tanıtımına katkı sağlayamıyorsunuz. Hem kontrol altında yapılıyor oluşu  hem de satışının kontrol altında olması ayrı bir özellik taşımaktadır. “ÖZVATAN ÜRÜNLERİ İÇİN KAYSERİ’DE SATIŞ OFİSİ AÇACAĞIZ

Başkan Halit Demir, Özvatan’da yapılmış ürünlere talebin yoğun olduğunu ifade ederek, “ Belediyemiz bünyesinde topladığımız ürünler için ilerleyen günlerde Kayseri’de bir satış ofisi açıp orada vatandaşın alması için imkan sunacağız. Seri üretimle birlikte bir taraftan marka alıyoruz. Diğer taraftanda vatandaşımıza markalı ürünler sunmaya gayret ediyoruz. ” dedi.

AYŞE KAYNAR : ÇÖMLEK PEYNİRİNİN ÖZELLİĞİ MAYASINDADIR

Çömlek peyniri yapımında usta olan 73 yaşındaki Ayşe Kaynar, çocukluğundan bu yana peynir yaptığını söyledi. Kaynar, peynir mayasının özelliğini ise şu şekilde anlattı. “ Dağlardan, taşlardan topladığımız otlar var. İğde yaprakları, kekik, kengel, anababa kokusu, armut yaprakları gibi 8 türlü ot var. Sonbaharda bunları kurutarak hazırlarız. İlkbahar’da da bu işi yaparken 40 çeşit İncir, keçiboynuzu, has iğde, bal ve pekmez gibi çok çeşitli ürünlerle mayamızı hazırlarız. Çömlek peynirin özelliği mayasındadır. Diğer hazır mayalarla yaptığınız zaman peynir 10 gün sonra kokar. Bizim yaptığımız maya ile daha da lezzetlenir. Mayayı içerseniz hastalıklara da iyi gelir. Büyük kazanlarda yapar, demler durulmasını bekledik sonra mayalama işlemini yaparız. İsteyen kişilere maya yapmayı öğretiyorum. Ama şimdiki nesiller hep hazır peynir yemeye alışmış. “ dedi.