Özvatan Hayriye Ortaokulundan Uluslararası eTwinning Proje başarısı

Art-cafe projesiyle Özvatanlı öğrenciler el sanatlarını çağdaş sanatta yansıtacaklar Kayseri’nin Özvatan İlçesinde Hayriye Ortaokulu öğrencileri eTwinning projesi Art-cafe ile el sanatlarını çağdaş sa

Özvatan Hayriye Ortaokulundan Uluslararası eTwinning Proje başarısı
28 Mart 2019 - 11:46

Art-cafe projesiyle Özvatanlı öğrenciler el sanatlarını çağdaş sanatta yansıtacaklar

Kayseri’nin Özvatan İlçesinde Hayriye Ortaokulu öğrencileri eTwinning projesi Art-cafe ile el sanatlarını çağdaş sanata nasıl yansıtılacağını öğrenecekler. Art-cafe projesi Ukrayna’da Şubat ayında ayın projesi seçilerek büyük bir başarıya da imza attı.

Özvatan Hayriye Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Ayşegül Eskitaş, öğrencilerinin ufkunun daha genişlemesi için proje üretti. Ukraynalı Natallia Vysochynska’nın ortaklığı ile yürütülen Uluslararası eTwinning projesi ‘Art-cafe’ Şubat ayında Ukrayna´da ayın projesi seçilme başarısı gösterdi.

İngilizce Öğretmeni Eskitaş, Art-cafe Projesi ile Hayriye Ortaokulu öğrencilerinin diğer ülkelerin sanatını keşfedeceklerini, antik milli el sanatlarının çağdaş sanata nasıl yansıtılacağını öğreneceklerine yardımcı olmayı amaçladıklarını belirtti.

Türk el sanatları içerisinde teship, ebru, çömlek, el yapımı bebekler, İznik cini sanatı yer alırken, Ukrayna’nın da el sanatları harmanlanacak.

Uluslararası Art-cafe eTwinning projesi, Türkiye, Ukrayna, Polonya, Hırvatistan, Azerbaycan, Yunanistan, Kıbrıs ve Bulgaristan’dan toplam 21 farklı öğretmenle birlikte çalışma imkanı elde etmekte ve farklı kültürlerin sanatlarını keşfetmektedirler.

eTwinning, ülkemizin 2009 yılından beri üyesi olduğu ve öğretmenlerimize sanal ortamda meslektaşlarıyla tanışıp, çevrimiçi projeler geliştirme ve bu projeleri Erasmus+ projelerine dönüştürme fırsatı sağlayan bir topluluktur. Uygulanan projeler ile Avrupa’da ve ülkemizde okul ortaklıkları kurulmakta, öğretmen ve öğrencilerimiz bilişim teknolojilerini eğitim öğretim faaliyetlerinde aktif olarak kullanmakta, dil becerilerini geliştirmekte ve farklı ülke ve okullardaki akran ve meslektaşlarıyla işbirliği içinde çalışma fırsatı yakalamaktadırlar.

Etwinning kapsamında gerçekleştirilen başarılı projeler, ulusal çapta Ulusal Kalite Etiketi, Avrupa çapında ise Avrupa Kalite Etiketi ile ödüllendirilmekte, projelerin gerçekleştirildiği okullar da Avrupa ve Ulusal Kalite Etiketi Levhası almaya hak kazanmaktadırlar.