ÖZVATAN'A GES PROJESİNDEN BÜYÜK GELİR

Özvatan Belediyesi’nin Kavaklı Mahallesine kurduğu 4 bin 200 güneş enerji paneli’nden 1 yılda 1 milyon 413 bin lira gelir sağladı

ÖZVATAN'A GES PROJESİNDEN BÜYÜK GELİR
07 Ocak 2019 - 14:50

Özvatan Belediyesi’nin Kavaklı Mahallesine kurduğu 4 bin 200 güneş enerji paneli’nden 1 yılda 1 milyon 413 bin lira gelir sağladı. Kendi kendini amorti eden projede 600 bin lirada kredi borcu ödendi. Başkan Halit Demir, “Hayalim gerçekleşti. Belediyemiz bugüne kadar görmediği bir gelir kaynağı elde etti. İnşallah yaptığımız diğer yatırımlar gibi bu projemizde diğer ilçelerimize örnek olur” dedi.

https://youtu.be/E8tmgnjItZY

İlçesine yaptığı hizmetlerle adından söz ettiren MHP’li Özvatan Belediye Başkanı Halit Demir, Güneş Enerji Santrali (GES) projesinden ciddi bir gelir sağladı.

DCIM101MEDIADJI_0029.JPG

2017 yılının 12’nci ayında elektrik üretmeye başlayan Dumansız Fabrika, 1 yılda 1 milyon 413 bin lira gelir elde edildi.

Proje ile 1 yılda 600 bin TL, kredi borcu ödendi.

Başkan Halit Demir yaptığı açıklamada “Belediyemiz için çok güzel bir yatırım oldu. Ben GES projesi için Özvatan’ın emekliliği diyorum. Belediyenin bugüne kadar görmediği bir gelir kaynağı projesi oldu. Ülke ekonomisine katkı sağladığı gibi ilçemize gelir ettik.”

“HAYALİM GERÇEKLEŞTİ”

 “Kavaklı Mahallemizde 25 bin metrekarelik bir alan içerisinde 4 bin 200 güneş paneli yer alıyor. 1 MW’lık bir üretime sahip. GES projesi ilçemiz için bir hayaldi, bunu gerçekleştirdik ve benimde hayalim gerçekleşti. Yıllık kapasite olarak tahminlerimiz, 900 bin lira ile 1 milyon arasında gelir elde edeceğimizi düşünüyorduk. Elde ettiğimiz gelir, tahminlerimizin üzerinde geldi. Hedefini aşan bir kazanç sağladık. Hem borcumuzu öderken, beklentilerimizin üzerinde de bir gelir etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İnşallah yaptığımız diğer yatırımlar gibi bu projemizde diğer ilçelerimize örnek olur. “ dedi.

Buradan elde ettiğimiz kazancı yine ilçemize harcayacaklarını belirten Başkan Demir, ‘Yatırımlarımızda GES Projemizden gelen paraları kullanmaktayız.

5 BUÇUK YILDA KENDİNİ AMORTİ EDECEK

Kavaklı GES Projesi’nin 5 buçuk yılda kendini amorti edeceğini belirten Başkan Demir, “Ürettiğimiz elektrik için Kayseri ve Civarı Elektrik Türk A.Ş. (KCETAŞ) ile anlaşma yaptık. 5 buçuk yılda kendini amorti edecek olan projede 1 yıllık süre zarfında da 600 bin liralık kredi borcu ödemesi yapıldı. Projemiz hem kendi borcunu ödeyecek hem de belediyemize gelir sağlamaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

Kavaklı Mahallesi GES Projesi Alanı

YER TESPİTİMİZ KONUSUNDA İSABETLİ KARAR VERDİK

Başkan Halit Demir, Kavaklı Mahallesi’nin proje için çok uygun bir yer olduğunu belirterek “ Alan olarak 1600 rakımında bir yer. Mülkiyeti belediyemize ait. Serin bir yer olması güneş enerjisinin üretimi açısından önemli olduğundan dolayı burasını belirledik. Çünkü güneş enerjisi çok sıcak rakımlardan ziyade serin alanları isteyen bir proje.  Bu nedenle de yer seçimi konusunda da isabetli bir karar verdiğimizi anlıyoruz. “ dedi.

HAVA ŞARTLARI BİZE DAHA ÇOK GELİR SAĞLADI

Hava sıcaklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinin projeleri için menfaat sağladığını ifade eden Başkan Demir, “ Gelir amacıyla yaptığımız bu projede havaların sıcak gitmesi nispeten kazancımızı olumlu yönde etkiledi. Panellerimiz ne kadar çok güneş alırsa bize de o kadar fayda sağlıyor, elektrik üretiyor. “ diye konuştu.