Özvatan'a Nisan Karı

Özvatan İlçesi’nde etkili olan kar yağışı her tarafı beyaza bürüdü

Özvatan'a Nisan Karı
20 Nisan 2019 - 14:30

Özvatan İlçesi’nde etkili olan kar yağışı her tarafı beyaza bürüdü. Nisan ayının son günlerinde etkili olan kar yağışı vatandaşları da şaşırttı. Kar yağışı çiftçileri de olumsuz etkiledi.

Çiçek açan ağaçlar karla kaplandı. İlçede çiftçilik yapan vatandaşlar endişeli. Geçtiğimiz yılda ağaçları don almasından dolayı meyve yiyemeyen vatandaşlar Nisan ayının bu son günlerinde etkili olan yağış sonrası don tehlikesi yaşanabileceğini belirtti.

Öte yandan Meteoroloji 7. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada zirai don riski görülebileceği belirtildi. Açıklama şu şekilde ;

“20 Nisan Cumartesi, 21 Nisan Pazar, 22 Nisan Pazartesi ve 23 Nisan Salı sabahına kadar, tarımsal faaliyetin olduğu bölgelerimizden İç Ege, Göller Yöresi ve İç Anadolu Bölgesi ile Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde gece ve sabah saatlerinde hafif, yüksek rakımlı yerlerinde ise orta kuvvette zirai don riski bulunmaktadır. Yetkililerin ve çiftçilerimizin gerekli tedbirleri almaları ve don durumu hakkında daha detaylı bilgi almak için en yakın meteoroloji müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.”

Meteoroloji 7. Bölge Müdürlüğü tahminlerine göre Kayseri ve İlçelerinde 21 Nisan Pazar günü de kar yağışının beklendiği ifade edildi. Sıcaklık ise eksilere düşüyor.