Özvatan'da Arıcılar 'Ayı' Tehlikesi Yaşıyor

Havaların ısınmasıyla birlikte kış uykusundan uyanmaya başlayan ayılar, ormanlık alanda yiyecek bulamayınca yerleşim yerlerine kadar inmeye başladı

Özvatan'da Arıcılar 'Ayı' Tehlikesi Yaşıyor
27 Mayıs 2019 - 18:40

Havaların ısınmasıyla birlikte kış uykusundan uyanmaya başlayan ayılar, ormanlık alanda yiyecek bulamayınca yerleşim yerlerine kadar inmeye başladı. Özvatan İlçesi’nin üst kısmında bulunan ormanlık alandan inen ayılar, ilçe merkezine 2 kilometrelik mesafede bulunan arı kovanlarını parçaladı. Son bir ay içerisinde ilçenin değişik noktalarında bulunan 10 üreticiye ait 30 kovana saldıran ayılar, peteklerdeki balları yerken, arıların de telef olmasına neden oldu.

“AYILARIN VERDİĞİ ZARAR 50 BİN TL CİVARINDA”

Ayı saldırısı sonucu 30 arı kovanının telef olduğunu belirten Özvatan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Adnan Ünal, üreticilerin mağdur olduğunu belirterek, “Şuanda 21 üyemiz ve 1500’ün üzerinde arı kovanımız var. Ayılar günlük olarak birkaç kovanı yıkıyorlar. Çemberi daralttılar. İlk defa ilçe merkezine 1,5 ile 2 km mesafe kadar yaklaştılar. Arıcılarımız zarar gördüler. Toplam 50 bin TL üzerinde maddi ve arı kaybımız var.” dedi.

“AYIYI GÖREN ÇOBANLARIMIZ İLE VATANDAŞLAR VAR”

Kovanlara saldıran ayı konusunda ilçenin mülki amirlerine bilgi verdiklerini ifade eden Ünal, “Arıcılar olarak nöbetleşe kovanlarımızı geziyoruz. Tedbirler almaya çalışıyoruz. Haliyle yetersiz kalıyor. Bu konuda mağdur durumdayız. Saldıran ayı sayısını tam bilmiyoruz. Ama pençe ve tırnak izleri geldiği güzargahlar, yıktığı kovanlar bunları takip edebiliyoruz. Ayıyı gören çobanlarımız var. Önlerine çıktığı anda gören vatandaşlarımız var. Kovanlarda da bariz izleri mevcut. Kesin bir veya birkaç tane ayı olabilir.” diye konuştu.

“İLK KEZ İLÇE MERKEZİNE GELİYORLAR”

Ayıların ilk kez ilçe merkezine kadar geldiklerine dikkat çeken Kooperatif Başkanı Adnan Ünal, “İlçemizin üst tarafı ormanlıktır. Ormanda ayı olduğunu biliyorduk. Fakat ilçe merkezine yakın çemberi daraltması ilk kez oluyor. Daha önce yıllarda kovanlara zarar verdiğini duyuyorduk. Ama bu kadar ağır zarar, ilk kez oluyor. Ayılar Nisan ayının son haftası ile Mayıs ayı içerisinde günlük, iki günde bir olmaya başladı. Bazı arıcılarımız ayı tehlikesinden rahatsız oldukları ve tedbir alamadıkları için araziye arılarını çıkartamıyorlar. Bu yönde de imkanlarımız kısıtlanıyor. Bu yıl bal verimi de düşecek.Biz hayvan sevgisine karşı değiliz. Zaten arı da hayvandır. Biz bir hayvanı diğeri karşı korumak istiyoruz. Çare konusunda yetkililerimizden rehberlik istiyoruz ve yardım bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.

“EKİP KURDUK, NÖBETLEŞE KOVANLARIMIZI KONTROL EDİYORUZ”

Ayı saldırısı sonucu arı kovanları zarar gören Arıcılar Kooperatifi üyesi İdris Arslanboğa’da ekip kurduklarını, sabaha kadar kovanlarını beklediklerini söyledi. Aslanboğa yaptığı açıklamada şunları söyledi: “3 gün önce ayılar kovanlarım olduğu alana geldi. 14 kovan arım var. 2 kovanı ayı parçalamış, şuanda mağduruz.

Yaklaşık 4 bin TL civarında zararım var. Arı kovanlarım başına geldiğimde ayı, aralarından seçerek içerisinde bal olan 2 kovanı almış. 5 metre kadar ön tarafa getirerek orada parçalamış ve yemiş. Kovanların alt kısmında bal mevcut.  Az da olsa biz arıları beslemek için bal bırakıyoruz. Özellikle ballı kovanları seçiyor.

Yetkililerden mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Bir tek mağdur ben değilim. Son bir ay içerisinde 10 arıcı arkadaşımızın bu şekilde mağduriyeti var. 3 ve 5 kovanı zarar gören arkadaşlarımız da var. Bu ayı ile nasıl mücadele ederiz bilmiyoruz. Yapacak hiçbirşeyimiz yok. Hayvanı öldürmek yasak. Hayvanseveriz. Ancak arkadaşlarla nöbetleşe olarak kendi imkanlarımızla sabaha kadar ekip kurduk. O ekiple beraber mücadele etmeye çalışıyoruz.

Özvatanımız Kayseri’de flora bakımında en zengin olan ilçelerinden birtanesidir. Arıcılığa en uygun olan bölgedir. Yaklaşık 5 bin kovan arı mevcuttur. Türkiye’ye tanıtmak için kooperatif kurduk. Özvatan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ismini verdik. Bu güzellikleri, bu tadı Türkiye’ye tattırmak istiyoruz. “ dedi.