Özvatan'da Eğitime Yeni Bir Bakış Açısı

Özvatan Çok Programlı Anadolu Lisesinde, İlçe Mili Eğitim Müdürlüğü ile Oran Kalkınma Ajansı arasında imzalanan “Stem’e Merhaba” projesi kapsamında yapılan STEM Sınıfı açılış töreni yapıldı

Özvatan'da Eğitime Yeni Bir Bakış Açısı
07 Temmuz 2019 - 02:17

Özvatan Çok Programlı Anadolu Lisesinde, İlçe Mili Eğitim Müdürlüğü ile Oran Kalkınma Ajansı arasında imzalanan “Stem’e Merhaba” projesi kapsamında yapılan STEM Sınıfı açılış töreni yapıldı.

Açılışa Özvatan Belediye Başkanı Halit Demir, Özvatan İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Nahit, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü İbrahim Sarıtaş, Oran Kalkınma Ajansı uzmanları ve diğer daire amirleri katıldı. Açılışın ardından Proje Koordinatörü Seda Duman, katılımcılara Proje amaçları ve süreci hakkında kısa bir brifing verdi.

Proje Koordinatörü Seda Duman, “ORAN Kalkınma Ajansı Mali Destek Hibe Programı çerçevesinde finanse edilerek kurulan Özvatan Çok Programlı Anadolu Lİsesi Stem Sınıfı açılışını yapacağız. Stem’e Merhaba isimli Stem Sınıfı kurma projemiz Haziran 2018 yılında başvurulara açılan Oran Kalkınma Ajansı Mali Destek Hibe Programı tarafından kabulü ile başlamıştır. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü 2017 raporuna göre Türkiye’nin 2016-2030 yıllarında Stem konusunda eğitimli insan ihtiyacı olduğu ve Stem eğitiminin yaygınlaşması gerektiği bildirilmiştir. Stem eğitim modelinin öğrenciye en büyük katkısı 21. yüzyıl becerilerini geliştirme, problem çözme, eşdeğer düşünme, yaratıcılık ve sorgulama gibi becerilerini kazandırmasıdır. Dünya ile yarışan, dünya ile çalışan liderler yetiştirmek için öğrencilere 21. yüzyıl bilgi ve becerileri kazandırılmaktadır.” dedi.

 “PRATİKLERİ UYGULAMAYA YARDIMCI OLACAK”

Özvatan İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Nahit yaptığı açıklamada, “Stem Eğitim Modeli iyi becerilerin edinilmesi, yenilikçiliğin desteklenmesi, meslekler arası geçişin sağlanması ve yeni mesleklere uyum sağlamanın kazandırılması açısından önemli bir role sahiptir. Bu bağlamda Stem eğitimi günümüz okullarının ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir eğitim modelidir. Okul, toplum, iş hayatı arasında çözüm önerileri geliştirmelerine ve öğrencilerin Fen, teknoloji, mühendislik ve matematik arasında bağlantı kurmalarına ve bu bağlantıları pratik uygulamalarda kullanmalarına yardımcı olmaktadır. Sevgili öğrencilerimizin sınıfımızı etkin ve verimli bir şekilde kullanmalarını temenni ederek programa başvuran Proje Koordinatörümüze ve okul yöneticilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.