ÖZVATAN'DA KAZANLAR PEKMEZ İÇİN KAYNIYOR

https://youtu

ÖZVATAN'DA KAZANLAR PEKMEZ İÇİN KAYNIYOR
16 Ekim 2018 - 11:12
https://youtu.be/FawWzpHhkDM

Özvatan İlçesinin Boğaziçi Mahallesinde bağcılık yapan İbrahim Temel, yüzyıllardır süre gelen geleneksel yöntemlerle pekmez yapıyor. Pekmez yapımının püf noktalarını anlatan Temel, “Bağımızda 40 çeşit üzüm var. 6 saat süren kaynatma işleminin ardından 68 kg üzümden 8 kg pekmez elde ediyoruz” dedi.Kış hazırlıklarının hız kesmeden devam ettiği şu günlerde sofraların vazgeçilmezlerinden olan pekmezlerde kaynatılıyor.Kendine has kokusu ve özelliği ile dikkat çeken Özvatan üzüm pekmezi, yüzyıllardır süren geleneksel yöntemlerle hazırlanıyor.

 

Bağ bozumunun yapıldığı Boğaziçi Mahallesinde de toplanan üzümler, kışın tüketilmek üzere pekmez yapılmaya başlandı.200 yılı aşkın bir bağcılık kültürünü yaşatmaya çalışan Turizm işinden emekli İbrahim Temel ve ailesi pekmez yapımında ilçenin ileri gelenlerinden birisi.Yıllardır budamasını yapıp gözü gibi baktığı Bağından özenle topladığı üzümleri evine getiren Temel, bunları iki şekilde değerlendiriyor. Üzümleri tek tek ayırt eden Temel, salkımların üzerlerindeki çürümüş tanelerini makasla temizliyor ve satışa hazırlıyor. Temel, üzümlerini alan insanların şikayetçi olmaması için çok özen gösteriyor.  Satış dışındaki üzümler ise pekmez yapılmak üzere ayırt ediliyor.Bağında 40 çeşit üzüm yetiştirdiğini belirten İbrahim Temel, “Karabekir, dirmit, razakı, deve dişi, eldaş, Bulut üzümü gibi çeşitlerimiz ağırlıklı olan üzümlerimizdir. “ dedi.Kasalarla eve getirilen üzümler seçildikten sonra pekmez yapılacaklar Sevim Temel tarafından çuvala doldurularak şırası çıkarılıyor. Sevim Temel yaptığı açıklamada “İşin zor kısmı bende. Annem yardımcı oluyor. Beraber yapıyoruz. Çuvallara koyduğumuz üzümleri çiğniyorum. Burada şırası çıkıyor. Daha sonra biriken şırayı kazanlara döküyoruz. Bu işleri yaparken çok zorlanıyorum. Bunun yanında ev işlerini de yapıyorum. Hem ev işi hem bağcılık beni çok zorluyor. Bu yıl yaptığımız hasattan memnun değiliz. Bağımızdan az üzüm çıktı. Fazla satışta yapamadık. Üzümlerimiz hep elimizde kaldı. Satılmayan üzümleri de pekmez yapıp satacağız. “ diye konuştu.Şıraları çıkarılan üzümler kaynatılmak üzere kazanlara alınıyor. İbrahim Temel, annesi Huriziye Temel ile kaynatma işlemine başlıyor.

Uzun uğraşlar sonrası hiçbir katkı maddesi kullanılmadan hazırlanan pekmezin el becerisi de gerektirdiğini anlatan Temel, "Ürettiğimiz pekmezlerimiz kış mevsiminde her derde deva olarak kullanılır. Pekmez yapımı zahmetlidir. Şıralık üzümleri ilk olarak çuvallara koyuyoruz. Daha sonra sıkma işlemine geçiyoruz. Sıkılan şırası çıkmış suyu kazanlara taşıyoruz. Kazanların içerisine 2 veya 3 kilogram kadar calsiyum karbonat (kireç taşı ) atıyoruz. Üzüm şırasını mayalamak için bu işlemi uyguluyoruz. Kazan üzerinden aldıktan sonra bu toprak bekliyor daha sonra tabana çöküyor. Bazı yerlerde meşe külü kullanılıyor ama bizim burada kireç taşı yöntemini tercih ediyoruz. Süzüldükten sonra ikinci seferde kaynatmaya başlıyoruz. Birde kokusunun ve aromasının iyi olması için içerisine reyhan katıyoruz. Bazıları istemiyor ama isteyenler için o şekilde yapıyoruz. Kaynaması 6 saat sürüyor. İlk kaynattığımız kazan 3 saat sürüyor. Daha sonra beklemeye alıyoruz. Pekmezin durulması, süzülmesi ve toprağın tabana çökmesi için.  Tekrar kaynatıyoruz. Kaynatma sırasında çok fazla odun kullanıyoruz. Daha kaliteli şartlarda üzüm ve pekmez üretmek istiyorum. Gelecek için daha güzel şartlar oluşsun. Memleketimize bir yatırım olsun. Kooperatifleşme ve pazarlama yapılsın. Bu konuda sıkıntılar yaşıyoruz. Bizi tanıyan ve bilenler gelip evimizden pekmez alıyorlar. İmkanlar dahilinde evlere kadar hizmet verdiğimde oluyor.” İfadelerini kullandı.68 KG ÜZÜMDEN 8 KG PEKMEZ ÇIKIYOR

Bir kazanda kaynatılan pekmez için 68 kilogram üzüm kullandığını belirten Temel, “Kaynatma işlemi sonrası 8 kilogram pekmez çıkıyor. Burada halk dilinde batman deniyor. Kilogramını 30 TL’den satıyorum.” Dedi.Temel, kışın tüketilen pekmezin insan vücudu için çok değerli olduğunu ve içerisinde zengin mineraller de barındırdığını da sözlerine ekledi.