Sokağa çıkma kısıtlaması 4 güne çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın Kabine Toplantısı sonrası açıklama yaptı

Sokağa çıkma kısıtlaması 4 güne çıktı
20 Nisan 2020 - 21:02
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın Kabine Toplantısı sonrası açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 23-26 Nisan tarihlerinde dört gün boyunca sokağa çıkma yasağı ilan edileceğini söyledi. Erdoğan, "23, 24, 25 ve 26 Nisan tarihlerinde sokağa çıkma yasağı planlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

Rejimin İdlib'deki ateşkesi ihlal etmesine izin verilmeyecektir. Türkiye Akdeniz'deki tüm oyunları da bozmayı sürdürecektir.

Sığınmacılara karşı insanlık dışı tavırlarını sürdüren ülkelerin bu vicdansız eylemlerinden bir an önce vazgeçmelerini bekliyoruz.

Buradan uluslararası kamuoyunu bir kez daha meşru hükümete destek vermeye devam ediyoruz.

Bölücü örgütün salgın döneminde bile eylemlerine ara vermemesi terörün çirkin yüzünü bir kez daha ortaya koymuştur. Son 2 haftada 38 teröristi etkisiz hale getirdik.

Türkiye salgınla mücadeleyi dört ana başlıkta uygulamaktadır. Birincisi mesafeyi açmaktır.

İkincisi sağlık sisteminin kesintisiz işlemesini tesis etmektir.

Üçüncüsü gıda ve temizlik gibi temel hizmet alanlarında zincirin aksamamasıdır. İstisnai görüntüler dışında eksiğimiz bulunmuyor.

Dördüncüsü de kamu düzeninin bozulmamasıdır. Polisimiz, bekçimiz tüm unsurlarımız fedakarca görevlerini yürütüyor.

Bugüne kadar üç milyonu aşkın vatandaşımıza hizmet verilmiştir. Ülkemizde kayda değer bir sorun yaşanmadı.

Aldığımız tedbirlerin meyvelerini toplamaya başladık. Test sayımızı günde 40 binin üzerine çıkardık.

Hastanelerimizde olağanüstü bir yoğunluk yaşanmıyor. Sağlık personelimiz canla başla görevlerini sürdürüyor. Onlara bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.

Ücretsiz maske dağıtımı sürüyor. Yoğun bakım solunum cihazlarının üretimi konusundaki çalışmalarımız başarıyla neticelendi. Mayıs sonuna kadar 5 bin cihazı üretmiş olacağız.

Elimizde epeyce bir stoğu bulunan ve hastalığın erken dönemlerin kullanımında kullanılan ilaçların yerli üretimine de firmalarımız başladı.

Koruyucu sağlık donanımlarının yerli üretimi konusunda da önemli mesafe katettik. N95 ve N99 maskelerinin nanofiber filtrelerinin geliştirme süreci bitti, en kısa sürede üretime geçiyoruz.

4 gün sokağa çıkma kısıtlaması olacak

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasını tarım, sağlık gıda temel üretim faaliyetlerini aksatmayacak şekilde bir süre daha devam ettireceğiz. 23-24-25-26 tarihleri arasında günlük hayata en az düzeyde tutulacak şekilde 31 ilimizde sokağa çıkma kısıtlaması yapmayı planlıyoruz. 22 Nisan akşamı 00.00'dan itibaren, 23 Nisan tatil ve 26 Nisan 00.00'a kadar devam edecek.

Amacımız önlemleri en titiz şekilde uygulayarak salgının seyrini ülkemizin Ramazan Bayramı sonrası normale dönüşüne imkan sağlayacak seviyeye indirmiş olmaktır.

Yazılım sektörü gençleri bekliyor. Üç yılda bir milyon yazılımcı yetiştirmeyi hedefleyen bir program hazırlıyoruz. Halen 13 başlık 47 bin dakikayı bulan eğitim veriyor.

Çeşitli illerimizdeki 14 milyon metrekare hazine arazisini ilave olarak çiftçilerimizin kullanımına sunuyoruz.

269 bin firmamız 3 milyonu aşkın çalışanı için kısa çalışma ödeneğine başvurdu.

Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasında toplanan para tutarı da 1 milyar 800 milyon liraya yaklaştı.

Asli işlerini yürütemeyen CHP'li belediyelerin ısrarla ve salgınla mücadele kurallarını hiçe sayarak giriştikleri bu tür faaliyetlerin amacı halka hizmet vermek değil, şov yapmaktır.

Sorun ekmek dağıtmak değil, bunu şehirdeki diğer faaliyetlerle uyumsuz, plansız, programsız, izinsiz şekilde yapmaktır.